Wystąpienia przed obliczem sprawiedliwości nierzadko wywołują spore emocje. Bez znaczenia czy stawiasz się jako powód czy pozwany; wnioskodawca czy uczestnik postępowania; pokrzywdzony czy oskarżony; przedstawiciel strony postępowania czy świadek, pojawia się pytanie jak się zachowywać w sądzie?

Oczywiście, sąd jako poważna instytucja, narzuca określone normy i zasady zachowania, wyglądu oraz reguły postępowania. Z uwagi na wieloletnią praktykę zawodową, niejednokrotnie obserwuję zagubienie, lęk czy strach osób wezwanych na posiedzenie sądu.

Wówczas przed rozprawą padają pytania takie jak:

– jak zachowywać się w sądzie?

– jak ubrać się na rozprawę?

– jak będzie przebiegało posiedzenie sądu?

– po której stronie sądu zająć miejsce?

– jak wygląda przesłuchanie świadka?

Przygotowania do rozprawy w sądzie, jak należy się ubrać?

Z całą pewnością sąd nie jest miejscem rewii mody, a tym bardziej nie poszukuje „zjawisk” i ekstrawagancji. Najbardziej pożądane i zawsze aktualne pozostają skromność, elegancja, przyzwoitość i smak. Nie na miejscu są krótkie spodenki, rozchełstane koszule czy miniówki i bluzki ze znacznym dekoltem. Również kolorystyka strojów powinna być raczej stonowana.

Ponadto, do sądu należy przyjść trzeźwym. Bynajmniej nie chodzi o trzeźwość umysłu. Stawienie się w sądzie pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających grozi nie tylko wydaleniem z sądu, ale również narażeniem się na karę grzywny czy przewiezieniem na izbę wytrzeźwień.

Przekraczając budynek sądu. 

Wchodząc do sądu w pierwszej kolejności musimy poddać się kontroli osobistej. Podczas przejścia przez bramkę, ochrona sprawdzi czy nie wnosimy niebezpiecznych narzędzi, których posiadanie jest oczywiście zabronione. Za niebezpieczne narzędzia uznawane są m.in. nóż, siekiera, tasak, maczet, broń, amunicja.

Podczas sprawdzenia należy wyłożyć na taśmie wszystkie metalowe przedmioty, w których posiadaniu się znajdujemy oraz te na które reaguje bramka dźwiękiem. Do sądu nie przyprowadzamy zwierząt.

Dokładne określenie sprawy w wezwaniu czy zawiadomieniu.

Jak już z sukcesem się „odprawiliśmy”, pozostaje znalezienie właściwej sali rozpraw (określonej w wezwaniu, zawiadomieniu, które dla własnej organizacji warto mieć przy sobie. Nie ma, bowiem nic gorszego jak dokładanie sobie stresu i w popłochu szukaniu odpowiedniej sali).

Posiedzenie sądu rozpoczyna wywołanie sprawy. Faktycznie wygląda to w ten sposób, że protokolant wychodząc przed salę oznajmia przedmiot postępowania, bądź wywołuje sprawę przez mikrofon.

Co to jest wokanda?

Informacje o liście prowadzonych spraw znajdziemy na wokandzie. Najczęściej w postaci papierowej wisi ona na drzwiach sali rozpraw. Coraz częściej jednak znajduje się w wersji komputerowej na monitoringu zainstalowanym przy drzwiach sali. Znajdują się na niej informacje opisujące sprawę, poprzez sygnaturę akt, jej przedmiot, występujące w sprawie podmioty oraz wezwanych na rozprawę świadków. Podana jest także informacja o godzinie rozpoczęcia posiedzenia sądu i skład Wysokiego Sądu.

Jak wygląda przebieg rozprawy?

Po rozpoczęciu posiedzenie i sprawdzeniu „listy obecności”, sąd wyprosi świadków by następnie wywołać ich po kolei, pojedynczo. Dopiero świadekhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Świadek zwolniony przez sąd z obowiązku przebywania w sądzie może opuścić gamach budynku. Na sali gospodarzem jest sąd, do którego z szacunku i grzeczności zwracamy się „Wysoki Sądzie”. Skład sędziowski w zależności od prowadzonej sprawy może składać się z jednego sędziego, jednego sędziego zawodowego i dwóch ławników, dwóch sędziów zawodowych i trzech ławników, trzech sędziów zawodowych, a nawet przed Sądem Apelacyjnym z pięciu sędziów zawodowych.

Skład sądu w postępowaniu.

Z reguły sprawy cywilne rozpatruje jeden sędzia zawodowy; sprawy o rozwód jeden sędzia zawodowy i dwóch ławników; w postępowaniu karnymhttps://przybyszewska-marcinkowska.pl/prawo-karne-i-karnoskarbowe-wykroczenia/ jeden sędzia zawodowy, w sprawach o zbrodnie jeden sędzia i dwóch ławników, natomiast w sprawach o przestępstwa, za które ustawa przewiduje karę dożywotniego pozbawienia wolności: w składzie dwóch sędziów i trzech ławników. Sędziowie i ławnicy zasiadający za stołem sędziowskim, występują w togach z fioletową lamówką. Kolor lamówki jest ściśle określony w zależności od korporacji: adwokat występuje w zielonej, radca prawny w niebieskiej, prokurator posiada czerwoną, prokuratoria generalna skarbu państwa szarą. Na Sali sędziom i ławnikom towarzyszy protokolant, który uruchamia sprzęt nagrywający posiedzenie sądu oraz zapisuje na komputerze jego przebieg.

W sądzie każdy ma przypisane konkretne miejsce.

Kto zasiada z prawej strony sądu?

– pokrzywdzony lub oskarżyciel posiłkowy

– prokurator

– powód

– wnioskodawca

Kto zasiada z lewej strony sądu?

– oskarżony

– pozwany

– uczestnik bądź uczestnicy postępowania

Jak zachowywać się w sądzie?

Nasze zachowanie zawsze powinno być adekwatne do przebiegu postępowania. Wyrażanie zaś emocji musi być poddane ścisłej kontroli. Niedopuszczalne są przekleństwa, głupie miny, komentarze czy dyskusje ze składem orzekającym. Doradzam zachowanie cierpliwości. Należy zachować kulturę. W sytuacji naruszenia powagi sądu lub osób biorących udział w sprawie, czy też przebiegu porządku czynności, sąd może nałożyć karę grzywny a nawet ukarać karą pozbawienia wolności do 7 dni.

Przystępując do przesłuchania świadka

Zapraszając świadka do barierki, znajdującej się w centralnym miejscu sali rozpraw, sąd poprosi o okazanie ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu), celem jej weryfikacji. Osobą prowadzącą przesłuchanie jest sąd, to on zadaje pytania i wyznacza kolejność zadawania pytań przez innych uczestników postępowania. Bez znaczenia, czy odpowiadamy na pytanie sędziego, adwokata, radcy prawnego, prokuratora czy bezpośrednio strony postępowania zawsze patrzymy i odpowiadamy do składu orzekającego.  

Jak Cię widzą tak Cię piszą

Stosując się do powyższych wskazówek możesz być pewny, że przed obliczem sądu nie zaszkodzisz sobie czymś co ma mały związek z meritum sprawy, a jednak wielkie znaczenie z uwagi na powagę miejsca.


Kategorie: Artykuły prawne